0

چهار موردی که قبل از ثبت‌نام در یک دوره باید چک کنید!

چهار موردی که قبل از ثبت‌نام در یک دوره باید چک کنید!

فهرست مطالب

در دنیای بعد از کرونا که موسسات آموزش آنلاین زیادی تاسیس شدند و هدف اکثر آن‌ها صرفا کسب درآمد بود و چندان دانش و تخصصی پشت آن‌ها نبود، انتخاب موسسه آموزشی سخت‌تر از گذشته شد، در این مقاله از مجله ژیوارآموزان به شما میگوییم که قبل از ثبت‌نام در یک دوره به چه مواردی توجه کنید.

آیا پشتیبانی پاسخ به سوالات را دارد؟

شاید بشود گفت که وجه تمایز اصلی یک موسسه خوب و یک موسسه که صرفا به دنبال فروش است، همین پشتیبانی پاسخ به سوالات است. موسسه‌ای که تعهدی در قبال پاسخ به سوالات شما بعد از ثبت‌نام ندارد، احتمالا یا در آن زمینه متخصص نیست و میداند که توانایی پاسخ به سوالات را ندارد و یا صرفا تمرکزش روی فروش است و ارزشی برای آموزش دیدن و به تسلط رسیدن شما قائل نیست. این موسسات معمولا با گفتن اینکه همه چیز را آنقدر اصولی و کامل گفته‌ایم که سوالی برایتان پیش نمی‌آیند روی عدم تعهد خودشان سرپوش میگذارند، اما از آنجایی که برای هرکسی که بخواهد به تسلط کامل برسد حتما سوالاتی پیش می‌آید، میتوان فهمید که این فقط یک ادعای مضحک است. به هرحال اگر جایی دیدید که موسسه‌ای برای پرسیدن سوالات پس از ثبت‌نام پشتیبانی ندارد و مدرسین دوره یا کارشناسان آن مجموعه قرار نیست بعد از ثبت‌نام شما را برای پاسخ دادن به سوالاتتان حمایت کنند، از دستشان فرار کنید و با گشت و گذار بیشتری در اینترنت، یک مجموعه‌ی آموزشی مناسب‌تر را پیدا و انتخاب کنید.

انتخاب دوره باکیفیت

آیا تضمین بازگشت وجه دارد؟

یکی از ویژگی‌هایی که موسسات آموزشی باید داشته باشند، مسولیت پذیری است. مسولیت پذیری در سازمان‌ها یعنی پذیرش 100% مسولیت کیفیت و کمیت یک محصول. حالا فرقی ندارد که محصول آموزشی باشد یا محصول فیزیکی، به هرحال موسسات باید در قبال کیفیت و کمیت کارشان پاسخگو باشند. از نظر من برای یک موسسه آموزشی مهمترین اصل مسولیت پذیری که باعث ارتقای خود شرکت هم میشود، داشتن تضمین بازگشت وجه است. اگر یک موسسه‌ی آموزشی برای محصولاتش تضمین بازگشت 100% وجه را داشته باشد، یعنی به کمیت و کیفیت محصولاتش به صورت کامل اعتماد دارد و ترسی از این ندارد که مخاطبانش بخواهند بعد از دیدن یک یا چند جلسه از دوره، هزینه پرداختی را پس بگیرند. از طرفی اگر این اتفاق بیوفتد و برای یک محصول درخواست بازگشت وجه زیادی شود، مشخص میشود که کیفیت کار پایین بوده است و موسسه ملزم به افزایش کیفیت دوره‌اش میشود. به عنوان مثال در دوره‌ی آموزشی spss ژیوارآموزان، مطلع شدیم که تعداد درخواست بازگشت وجه بالا رفته است، از آنجایی که ما هیچوقت دلیل انصراف را از مشتریان نمیپرسیم، نمیدانستیم مشکل از کجاست، اما اطمینان داشتیم که محتوای دوره مانند دوره‌های دیگرمان به صورت کاملا اصولی و قابل فهم ارائه شده است. به همین خاطر از کسانی که درخواست بازگشت وجه داشتند پرسیدیم که دلیل این درخواست چیست؟ با پاسخ آن‌ها متوجه شدیم که در زمان تدوین ویدیو، صدای جلسه‌ی اول به اشتباه ضعیف شده است و مخاطبان تصور میکنند که کل دوره به همین شکل صدایش ضعیف است، بعد از تدوین مجدد و ویرایش صدا، درخواست بازگشت وجه برای این محصول به صفر رسید. این فقط یک مثال واقعی از اهمیت بازگشت وجه در موسسات آموزشی بود، اگر ما این شرایط را نمیگذاشتیم، هم متوجه این مشکل فنی نمیشدیم و هم مخاطبانمان با دیدن این ویدیو که جلسه اول دوره‌ بود، اعتمادشان را به ما از دست میداند و انگیزه‌شان برای دیدن ادامه دوره کم میشد.

 

آیا محتوای دوره درصورت تغییر آپدیت میشود؟

آموزش مانند محصولات دیگر نیست که همیشه ثابت بماند، با گذر زمان و ایجاد تغییرات در شرایط جامعه یا فضایی که آن آموزش برایش ضبط شده است، بعد از مدتی ممکن است یک دوره دیگر کارآمد نباشد. اولین نکته‌ای که باید به آن توجه داشت این است که آیا این موسسه آموزشی آنقدر چابک و بروز است که بتواند بلافاصله آموزش جدیدی براساس تغییرات ضبط کند یا همچنان دارد نسخه‌ی قدیمی و ناکارآمدش را ارائه میکند؟ از طرفی چه لزومی دارد که یک نفر برای یک مهارت، مثلا کار با یک نرم افزار، بعد از ارائه‌ی هرنسخه‌ی جدیدی از آن، برای یادگیری کار با نسخه‌ی جدید هزینه پرداخت کند؟ فرض کنید نرم افزارهایی مانند اندنوت و مندلی که برای رفرنس نویسی استفاده میشوند یا سایت‌هایی مثل پابمد که مرجع اصلی جستجوی مقالات در حیطه‌ی علوم زیستی هستند، هرساله تغییراتی در ظاهر و عملکردشان ایجاد شود و شما به عنوان یک پژوهشگر مجبور شوید هرسال برای یادگیری کار با نسخه‌ی جدید، هزینه‌ی اضافه‌ای به موسسات آموزشی بپردازید. در این صورت فشار زیادی را از نظر اقتصادی متحمل خواهید شد. از نظر ما یک موسسه آموزشی خوب، موسسه‌ای است که یکبار هزینه میگیرد و برای زمان زیادی خدمات ارائه میکند. اگر دانشجوی ژیوارآموزان باشید، حتما دیده‌اید که مدتی یکبار اطلاعیه‌ی آپدیت در کانال تلگرامی ما گذاشته میشود یا جلسات جدید با نام آپدیت‌های جدید دوره به پنل کاربریتان اضافه میشود. در هرصورت هرجا که میخواهید آموزش ببینید، توجه کنید که آیا دوره به صورت رایگان آپدیت میشود یا قرار است که هربار با ایجاد تغییرات از اول هزینه کنید؟

 
تضمین بازگشت وجه

آیا دوره واقعا کاربردی است؟

تولید یک دوره آموزشی علاوه بر اینکه نیاز به دانش زیادی در آن حیطه دارد، مستلزم داشتن دانش کافی در زمینه‌ی تولید محتوای آموزشی هم هست. لزوما اینکه یک نفر در یک زمینه اطلاعات زیادی داشته باشد، از او یک مدرس خوب نمیسازد، بلکه باید ساعت‌ها در زمینه‌ی روش تدریس و روانشناسی آموزش و کارکرد مغز مطالعه کند تا بفهمد که چطور باید مطالب یک دوره را بچیند و جلسات را مرتب کند. یک دوره آموزشی خوب ترکیبی از سه بخشِ دانش، بینش و مهارت است. هنر یک مدرس این است که براساس نوع دوره‌اش بداند که چند درصد از آموزشش؛ دانش، چند درصد بینش و چند درصد مهارت باشد. دوره‌های آموزشی که در موسسات آموزشی برگزار میشوند با دوره‌های دانشگاهی و رسمی متفاوتند. خیلی وقت‌ها چون مدرسین مستقیما از تجربیات دانشگاه‌شان برای تولید یک دوره آموزشی استفاده میکنند به مشکل میخورند و آنقدر که باید کاربردی نیستند. یک موسسه آموزشی خوب باید یک سیستم نظارت و ویرایش دقیق برای دوره‌هایش داشته باشد و یک کارشناس مستقیما روی کیفیت، محتوا و کاربرد آموزش کار کند. پس اگر خواستید یک آموزشگاه را قضاوت کنید، علاوه بر خدمات پس از فروش و پشتیبانی و تضمین بازگشت وجه، حواستان به خود دوره هم باشد. اصل کار همین است که آن دوره‌ی آموزشی بتواند نیازهای شما را برطرف کند و انقدر اصولی و جذاب باشد که تا پایان دوره همراه آن بمانید و نیمه کاره رهایش نکنید.

 

سخن پایانی در رابطه با انتخاب موسسه و دوره‌ی آموزشی

من این مقاله را ننوشته‌ام که به شما بگویم برای انتخاب دوره‌هایتان و آموزش دیدن ژیوارآموزان را انتخاب کنید، بلکه این مقاله برای راهنمایی شما در انتخاب آموزش است. به شخصه به عنوان کسی که در شش سال گذشته بیشترین هزینه‌ی زندگی‌ام برای آموزش دیدن بوده است، آن هم نه آموزش دانشگاهی، بلکه آموزش‌ مهارت‌های مختلف در موسسات داخلی و خارجی، اهمیت زیادی برای نقش موسسه و تعهد آن به کیفیت آموزش در یادگیری دانشجویان قائلم. به همین خاطر است که چه به عنوان مدرس و چه به عنوان مدیر این مجموعه، همیشه در حال بهتر کردن شرایط ژیوارآموزان برای انتخاب شدن از طرف دانشجویان هستم. اگر امروز در ژیوارآموزان تضمین بازگشت وجه، پشتیبانی پاسخ به سوالات در گروه دانش آموختگان، آپدیت رایگان دوره‌ها، نظارت در تولید تک تک دوره‌ها و آموزش‌ها و آزمون‌های قبل از تولید دوره برای مدرسان داریم، تنها یک دلیل دارد؛ ما میخواهیم که آموزشی که از ژیوارآموزان میگیرید، آنقدر کامل و کاربردی باشد که آخرین آموزشی شود که در آن زمینه میبینید و برای آن هزینه میکنید.

 
 
 
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ضبط پیام صوتی

زمان هر پیام صوتی 5 دقیقه است